Technológie napredujú jedna radosť a zatiaľ čo v mnohých oblastiach je to vítané - napríklad pri online daňovom priznaní - zefektívňujú sa, žiaľ, aj podvody. Na internete pribúda čoraz viac aplikácii, webov a e-shopov, ktorých jediným cieľom je vylákať z obetí peniaze a údaje. Ako sa im vyhnúť?

Takmer dokonalá kópia

Ostražitosť je namieste vždy, no pozor si treba dávať predovšetkým teraz, v období predvianočných výpredajov a akcií typu Black Friday. Podvodmi sa to aktuálne na internete iba hemží.

 

Zásadným problémom je, že veľa podvodných stránok, appiek či e-shopov sa tvári dôveryhodne, často ide dokonca o takmer dokonalú kópiu originálu - napríklad prihlasovacej stránky do internet bankingu, e-shop či hoci aj online aplikáciu na daňové priznanie.

 

V prvom rade je dôležité dôverovať vlastnej intuícii. Ak sa vám na webstránke niečo nezdá, rozhodne nezadávajte svoje osobné údaje či údaje z platobnej karty.

 

Vždy poriadne skontrolujte, na akom webe ste - pozrite si URL adresu v prehliadači. Množstvo podvodníkov totiž používa názov mimoriadne podobný originálnemu predajcovi či poskytovateľovi služby.

 

Niekedy môže ísť hoci aj len o jedno písmeno navyše, prípadne spojovník či iný znak, ktorý v origináli nefiguruje.

Chýbajú informácie? Zvýšte pozornosť

Podvodníci však nevytvárajú iba takmer dokonalé kópie originálov, niekedy si dajú tú „námahu“ a vytvoria úplne nový web, ktorý sa navonok tvári seriózne, ale ide o podvod.

 

Ako to zistiť?

 

V prvom rade, každý seriózny predajca či poskytovateľ služby musí mať niekde na webe uvedené svoje obchodné meno a údaje.

 

Na webe www.mojedane.sk ich nájdete v našich Všeobecných obchodných podmienkach (tzv. VOP-kách) na tomto odkaze.

 

Keď už sme pri tom, VOP-ky sú ďalším dôkazom serióznosti, nehovoriac o tom, že mať ich zverejnené a prístupné je zákonnou povinnosťou predajcov. Mnoho pofidérnych či rovno podvodných e-shopov ich vôbec nemá.

 

Pozerajte sa tiež na to, či má daný predajca zverejnený reklamačný poriadok. Opäť ide o zákonnú povinnosť, keďže predávajúci je povinný spotrebiteľa informovať o podmienkach a spôsobe reklamácie.

 

O všetkých zákonných povinnostiach prevádzkovateľov e-shopov si môžete prečítať TU.

 

Ďalším zo znakov bezpečných webov je používanie tzv. SSL certifikátu, ktorý hovorí o tom, že prevádzkovateľ webstránky či online aplikácie využíva chránený a šifrovaný prenos údajov. Ako zistíte, že tomu tak je?

 

Opäť sa pozrite na URL adresu v prehliadači. Ak je vedľa nej ikona kladky (niekedy sa k nej treba prekliknúť, no vždy cez riadok, kde zadávate URL) a informácia o tom, že spojenie je zabezpečené, tak prevádzkovateľ má platný SSL certifikát.

Ďalšie signály

Sú aj ďalšie indikátory toho, že s webom či e-shopom niečo nie je v poriadku.

 

Napríklad príliš veľa pravopisných a štylistických chýb. Tie sú často dôsledkom strojových prekladov, kedy podvodníci vytvoria viacero jazykových mutácií nejakého podvodu bez toho, aby skontrolovali jazykovú stránku.

 

Pozornosť zvýšte aj vtedy, ak je ponuka až príliš výhodná, napríklad cena je výrazne nižšia ako u konkurencie.

 

Podvodné e-shopy, aplikácie a weby sa často vyznačujú aj technickými nedostatkami. Niektoré súčasti webu či appky nemusia fungovať, nereagujú, keď na ne kliknete a podobne. Seriózny prevádzkovateľ e-shopu či poskytovateľ služby si na svojej prezentácii dá záležať.

 

Zoznam niektorých podvodných stránok nájdete na webe Slovenskej obchodnej inšpekcie, či na webe TouchIT

 

NÁŠ TIP: existuje len jedna aplikácia Easyforms Mojedane a tú nájdete na adrese www.mojedane.sk. Ak si chcete vyplniť svoje online daňové priznanie bezpečne, rýchlo a navyše v najlepšie hodnotenej slovenskej appke tohto druhu, sme tu pre vás. 

Prečítajte si tiež

Daňové priznanie - lehota podania
Daňové priznanie
Daňové priznanie - lehota podania

 Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...

Marian Varga

17. január 2016

Zahraničné príjmy a dvojité zdanenie
Daňové priznanie
Zahraničné príjmy a dvojité zdanenie

Aktualizované: 7. januára 2021  Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...

Marian Varga

10. február 2016

Daňové priznanie typ A a B
Daňové priznanie
Daňové priznanie typ A a B

danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...

Marian Varga

11. február 2016

Ako neplatiť daň z predaja nehnuteľnosti? Ukážeme vám, ako na to
Daňové priznanie
Ako neplatiť daň z predaja nehnuteľnosti? Ukážeme vám, ako na to

 Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste zdedi...

Milan Polician

14. február 2016

Šimon Briatka

V oblasti PR a komunikácie som začal pôsobiť ešte v roku 2014, počas vysokoškolského štúdia. Dnes pracujem na marketingovom oddelení  materskej spoločnosti tejto aplikácie - TJ-Legal, s.r.o.

Online daňové priznanie 2024 (za rok 2023)

Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.

Vyplniť daňové priznanie online

Ak nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu

Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov