Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Niekto sa aj celý život zaobíde bez toho, aby si sám musel podať slovenské daňové priznanie....
Blog napísal
Dátum publikovania
28. august 2024
Kategórie článku
Niekto sa aj celý život zaobíde bez toho, aby si sám musel podať slovenské daňové priznanie. Iného táto „milá” povinnosť neminie. Ak ste sa našli v druhej spomínanej kategórii, možno vás pohľad na známe zelené tlačivo nenaplnil optimizmom.
Ostaňte však bez obáv. Ak sa vyzbrojíte týmito radami, celý proces bude jednoduchší.
V prvom rade je na mieste otázka - naozaj si potrebujete slovenské daňové priznanie typu A podať sami?
Ak ste počas celého roka mali príjmy iba zo závislej činnosti na Slovensku (zamestnania), tak môžete túto povinnosť delegovať. Konkrétne na svojho zamestnávateľa. Ak ste ich mali v priebehu roka viac, tak spravidla na posledného.
Ten za vás môže vykonať takzvané ročné zúčtovanie. Musíte ho však o to písomne požiadať a to najneskôr do 15. februára (pre ročné zúčtovanie za predošlý daňový/kalendárny rok).
Odpadne vám tým v podstate celá byrokracia a nutnosť vypĺňania a podávania daňového priznania.
O nič neprídete - ak vám vznikol nárok na daňový preplatok, váš zamestnávateľ je povinný vyplatiť vám ho v jednej z miezd nasledujúcich po marcovom termíne na podanie daňového priznania - spravidla v apríli či v máji.
Aj v ročnom zúčtovaní si môžete uplatniť všetky daňové bonusy a nezdaniteľné časti základu dane (NZČD), akoby ste si priznanie podávali sami.
Predstavme si, že aj napriek možnosti využiť ročné zúčtovanie od zamestnávateľa ste sa rozhodli (alebo ste prepásli termín, prípadne máte príjmy zo závislej činnosti zo zahraničia) podať si daňové priznanie typu A vo vlastnej réžii.
Pre správny výpočet daňovej povinnosti (alebo preplatku) potrebujete vedieť tieto základné údaje:
Bez týchto štyroch údajov (resp. troch, ak preddavky neplatíte) nemôžete podať daňové priznanie typu A.
Uplatnenie daňových bonusov a nezdaniteľných častí je vo vašej réžii a venujeme sa mu v ďalšom bode - ich uplatnenie však nie je povinné.
Daňové bonusy a nezdaniteľné časti základu dane sú inštitúty, ktorých uplatnením si môžete znížiť daňovú povinnosť, resp. priamo navýšiť daňový preplatok. Ide o formu úľav a benefitov, ktoré môže využiť každý, kto splní podmienky.
Rozlišujeme tri nezdaniteľné časti:
A dva daňové bonusy:
Rozdielom medzi nimi sme sa venovali v samostatnom článku. Prečítať si ho môžete tu: Nezdaniteľná časť základu dane a daňový bonus - aký je rozdiel?
Pozor: ako sme písali vyššie, ich uplatnenie je výlučne na vás. Samozrejme, ak na ne máte nárok, dôrazne vám odporúčame využiť túto možnosť, avšak nie je to povinné, ako napríklad pri uvádzaní príjmov či odvodov.
V závislosti od vašej životnej či pracovnej situácie si daňové priznanie môže vyžadovať rôzne prílohy. Bez ich priloženia môže byť neplatné - od daňového úradu obdržíte výzvu, čo a v akej lehote máte doplniť.
Zoznam príloh je pomerne dlhý a to, ktoré konkrétne prílohy potrebujete práve vy, závisí od toho, čo ste vyplnili v daňovom priznaní - aké bonusy a NZČD si uplatňujete a podobne.
Základom je potvrdenie o vašich zdaniteľných príjmoch od každého zamestnávateľa, ktoré zároveň obsahuje aj informácie o uhradenom poistnom.
O ďalších prílohách píšeme v texte Aké sú povinné prílohy k daňovému priznaniu?
Aj vtedy, ak sa rozhodnete podať si slovenské daňové priznanie typu A na vlastnú päsť, si môžete celý proces výrazne zjednodušiť. A nepotrebujete k tomu radu účtovníka.
Použite aplikáciu Easyforms Mojedane.
Prostredníctvom nej si vyplníte svoje daňové priznanie online, s pomôckami a usmerneniami, v zrozumiteľnom a graficky príjemnom prostredí.
Nemusíte robiť žiadne výpočty, študovať paragrafy, pracne hľadať správne kolónky a podobne. Aplikácia to urobí za vás.
Môžete si v nej uplatniť všetky daňové bonusy a nezdaniteľné časti (na ktoré máte nárok), zistíte aj to, či vám vzniká daňový preplatok a môžete oň rovno aj požiadať.
A to všetko už za 15 minút!
Áno, aj keď vypĺňate daňové priznanie po prvýkrát.
Prečítajte si tiež
Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Aktualizované: 7. januára 2021 Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...
10. február 2016
danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...
11. február 2016
Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste zdedi...
14. február 2016
Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.
Vyplniť daňové priznanie onlineAk nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu
Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov