Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Kto podáva slovenské daňové priznanie typu A? Čo znamená skratka DPFOA? Komu povinnosť nevzni...
Blog napísal
Dátum publikovania
9. máj 2024
Kategórie článku
Kto podáva slovenské daňové priznanie typu A? Čo znamená skratka DPFOA? Komu povinnosť nevzniká? Ktoré tlačivo je na to určené? Ako to urobiť čo najefektívnejšie?
To sú len niektoré z otázok, s ktorými sa stretávame v našej praxi. V tomto texte sme ich zozbierali a pripájame k nim aj odpovede. Pevne veríme, že po jeho dočítaní budete o daňovom priznaní typu A vedieť to najdôležitejšie.
Za skratkou DPFOA sa ukrýva slovné spojenie daňové priznanie k dani z príjmu fyzických osôb typu A. Hovorové označenie je jednoducho slovenské daňové priznanie typu A, alebo, jednoducho, „áčko“.
Kto je povinný podať ho?
Zákon o dani z príjmov hovorí jasne, povinnosť podať DPFOA má každý, koho celosvetové zdaniteľné príjmy za rok 2023 prekročili 2 461,41 eur, pričom tieto príjmy boli iba zo závislej činnosti (zamestnania), prípadne bola táto osoba k podaniu daňového priznania vyzvaná daňovým úradom.
Tu je dôležité poznamenať, že zamestnanci, ktorí do konca februára požiadali svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, si už nemusia podávať DPFOA.
Na druhej strane stoja tí, ktorým povinnosť podať si DPFOA nevzniká.
Patria tu všetci, ktorých zdaniteľné príjmy nedosiahli sumu 2 461,41 eur. Takíto daňovníci si daňové priznanie nemusia podávať vôbec, jedine ak by ich k tomu vyzval daňový úrad, alebo by dosiahli daňovú stratu (týka sa živnostníkov a SZČO).
Pozor, ak človek sumu 2 461,41 eur presiahol kombináciou zdaniteľných príjmov (napr. príjmy zo zamestnania a z prenájmu, alebo podnikania, či iné druhy), prípadne dosiahol túto hranicu príjmami z podnikania, vzniká mu povinnosť podať si DPFOB.
Najaktuálnejšie tlačivá nájdete vždy na webe Finančnej správy:
Rozlišujeme tri termíny na podanie slovenského daňového priznania:
Do týchto termínov je potrebné zároveň aj uhradiť daň, ak vám vznikla daňová povinnosť.
*je potrebné ho podať do 31. marca
O chybách pri vypĺňaní daňového priznania sme napísali samostatný blog. Medzi tie najčastejšie patria:
Pri podávaní daňového priznania máte na výber viacero možností.
Tá prvá je urobiť tak na vlastnú päsť. Vtedy sa však uistite, že naozaj rozumiete tomu, čo vypĺňate. Ak na daňový úrad doručíte neúplne vyplnené priznanie, prípadne priznanie, ktoré je akýmkoľvek iným spôsobom nesprávne, daňový úrad vás vyzve na jeho opravu.
Ak tak nestihnete do príslušného termínu, riskujete sankciu z omeškania.
Druhá je využiť služby účtovníka. Ak si vyberiete fundovaného odborníka, máte garanciu správnosti vyplnenia, je však potrebné pripraviť sa na poplatok. Ten je, spravidla, zo všetkých ponúkaných možností najvyšší. Navyše, ak účtovníka kontaktujte v najvyššej sezóne (pred termínom), môže vás z kapacitných dôvodov odmietnuť.
My vám odporúčame tretiu možnosť - vyplniť si daňové priznanie online. Využite na to appku Easyforms Mojedane a získate garanciu správnosti výpočtu na základe vami zadaných údajov, bezkonkurenčne rýchle a jednoduché vyplnenie a ešte k tomu aj záruku dorovnania ceny.
Chcete sa zbaviť tejto „milej” povinnosti už za 15 minút?
Prečítajte si tiež
Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Aktualizované: 7. januára 2021 Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...
10. február 2016
danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...
11. február 2016
Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste zdedi...
14. február 2016
Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.
Vyplniť daňové priznanie onlineAk nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu
Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov