V rámci konsolidácie verejných financií pristúpilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky aj k zvyšovaniu daní. Zatiaľ čo niektoré sa dotknú najmä časti obyvateľstva (transakčná daň), iné sa premietnu do cien väčšiny. Do druhej kategórie patrí aj zvýšenie DPH z 20 na 23 %, ktoré vstúpi do platnosti už 1. januára 2025. Ako sa premietne na našich výdavkoch?

Čo hovoria odborníci?

„Ak odhadujeme, že priemerné náklady trojčlennej rodiny na Slovensku vynaložené na základné potreby (bývanie, potraviny, hygiena, bežné výdavky) sa pohybujú dnes okolo 1 200 eur za mesiac, rast ročných nákladov predstavuje 360 eur," hovorí analytik 365. banky Tomáš Boháček (zdroj).

 

Analytik VÚB banky Michal Lehuta odhaduje, že dopad na jedného obyvateľa bude vyšší, aj v súvislosti so znížením daňového bonusu na deti a rodičovského dôchodku.

 

VEDELI STE, ŽE: ak si budete podávať daňové priznanie za rok 2024, v aplikácii Easyforms Mojedane vám vyrátame daňový bonus podľa aktuálne platného zákona? Nie je potrebné, aby ste študovali zmeny a výpočty.

 

Tvrdí, že: „Negatívny ročný dosah na obyvateľa vychádza vo výške 328 eur. To pri trojčlennej domácnosti potom vychádza okolo tisíc eur. A to do kalkulácie nezahŕňame zvýšenie cien diaľničných známok, novú daň z finančných transakcií a vyššie dane z príjmu pre väčšie firmy, ktoré sa tiež aspoň čiastočne pretavia do vyšších cien, a teda aj nákladov pre domácnosti.” (zdroj).

 

Zvýšenie samotných cien však nie je jediným potenciálnym problémom. Očakáva sa, že vplyvom inflácie (ktorá zvýšením DPH s najväčšou pravdepodobnosťou stúpne) dôjde k spomaleniu nárastu reálnych platov.

 

„Zatiaľ čo tento rok rástli reálne platy najviac za posledné štyri roky – dosiahli štyri percentá – na budúci rok by už mal malo ísť iba o 0,5 percenta. V nasledujúcich rokoch bude na mzdy pôsobiť protichodne pretrvávajúci rekordný nedostatok pracovnej sily a úsporné opatrenia vlády,” približujú analytici Inštitútu finančnej politiky (zdroj).

 

„V každom prípade konsolidácia spôsobí zvýšenie inflácie a mierne spomalí aj hospodársky rast. Najmä ľuďom s nižšími príjmami ostane menej peňazí a spotreba nízkopríjmových domácností klesne,” uzatvára Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied (zdroj).

Ako sa zmení DPH?

Tým, že existujú rôzne sadzby DPH, nedá sa paušálne tvrdiť, že všetky náklady porastú rovnako. Najciteľnejšie sa zvyšuje tzv. základná sadzba DPH, zo spomínaných 20 % na 23 %.

 

Tá sa týka veľkého množstva tovarov a služieb, ktoré občania pravidelne nakupujú a využívajú.

 

Od 1. januára však bude pri niektorých tovaroch a službách platiť aj znížená, 5 % daňová sadzba. Najmä pri:

  • tzv. základných potravinách (dnes 10 %, zoznam nájdete v prílohe č. 7 zákona o DPH),
  • liekoch a vybraných druhoch zdravotníckych pomôcok (dnes 10 %),
  • knihách (dnes 10 %),
  • službách spojených s podávaním jedál v reštauračných a stravovacích zariadeniach (dnes 10 %),
  • ubytovacích zariadeniach (dnes 20 %).

 

Opticky to teda môže vyzerať tak, že zatiaľ čo na niektorých položkách si priplatíme, na iných potenciálne ušetríme.

 

Predpokladom ekonómov však je, že zvýšenie DPH - ale aj transakčnej dani, o ktorej sme písali v texte Nová daň z finančných transakcií a daňové priznanie živnostníkov - čo vás čaká? - povedie k celkovému zdražovaniu vplyvom rastúcej inflácie.

 

Očakávanie je, že inflácia prekoná úroveň 4 % (za október 2024 je zhruba na úrovni 2,0 %, zdroj). Návrat do normálu by mal prísť v roku 2026.

 

Reálne dopady konsolidačného balíčka na peňaženky občanov ukáže až rok 2025. Neostáva nám teda nič iné, než čakať.

 

NÁŠ TIP: nezabúdajte, že niekedy sa vám oplatí podať slovenské daňové priznanie aj vtedy, ak vám povinnosť nevznikla. Môžete totiž získať naspäť daňový preplatok, ktorý osobnému či rodinnému rozpočtu určite pomôže. Za rok 2022 bol priemerný preplatok na úrovni 312,28 eur. V aplikácii Easyforms Mojedane si viete presne vyrátať, či vám naň vznikol nárok a v akej výške. 

Prečítajte si tiež

Daňové priznanie - lehota podania
Daňové priznanie
Daňové priznanie - lehota podania

 Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...

Marian Varga

17. január 2016

Zahraničné príjmy a dvojité zdanenie
Daňové priznanie
Zahraničné príjmy a dvojité zdanenie

Aktualizované: 7. januára 2021  Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...

Marian Varga

10. február 2016

Daňové priznanie typ A a B
Daňové priznanie
Daňové priznanie typ A a B

danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...

Marian Varga

11. február 2016

Ako neplatiť daň z predaja nehnuteľnosti? Ukážeme vám, ako na to
Daňové priznanie
Ako neplatiť daň z predaja nehnuteľnosti? Ukážeme vám, ako na to

 Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste zdedi...

Milan Polician

14. február 2016

Šimon Briatka

V oblasti PR a komunikácie som začal pôsobiť ešte v roku 2014, počas vysokoškolského štúdia. Dnes pracujem na marketingovom oddelení  materskej spoločnosti tejto aplikácie - TJ-Legal, s.r.o.

Online daňové priznanie 2024 (za rok 2023)

Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.

Vyplniť daňové priznanie online

Ak nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu

Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov