Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Z hľadiska uplatňovania výdavkov pri podnikaní stoja živnostníci pri podávaní daňovéh...
Blog napísal
Dátum publikovania
21. marec 2024
Kategórie článku
Z hľadiska uplatňovania výdavkov pri podnikaní stoja živnostníci pri podávaní daňového priznania typu B pred voľbou - uplatniť si paušálne výdavky, alebo skutočne preukázateľné? V tomto texte sa pozrieme na prípady, kedy sa SZČO oplatia druhé menované.
Ako už z ich názvu vyplýva, skutočné výdavky sú také, ktoré živnostník či iná SZČO pri svojej podnikateľskej činnosti reálne vynaložili a zároveň platí, že sú daňovo uznateľné.
Čo to znamená, že musia byť daňovo uznateľné, resp. aké to sú?
Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov do tejto kategórie spadajú tie výdavky, ktoré slúžia na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, boli preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v daňovej evidencii.
Patria medzi ne najmä:
Ak teda živnostník v daňovom roku vynaložil niektorý z týchto výdavkov, vie to preukázať (faktúrou či pokladničným dokladom), má ich zaradené v účtovníctve či daňovej evidencii, tak si ich v daňovom priznaní typu B môže uviesť formou skutočných výdavkov.
Jednoduchá odpoveď znie - vtedy, ak sú vyššie ako paušálne.
NÁŠ TIP: prečítajte si náš blog, v ktorom píšeme o rozdieloch medzi skutočnými a paušálnymi výdavkami.
Paušálne výdavky si vypočítate relatívne jednoducho.
Ich výška je 60 % z dosiahnutých príjmov, maximálne však do výšky 20.000 eur. Ak ste teda napríklad za daňový rok 2023 zarobili 30.000 eur, tak si môžete uplatniť paušálne výdavky vo výške 18.000 eur.
V prípade, že vaše skutočné výdavky boli v daňovom roku 2023 vyššie, oplatí sa vám viac uplatniť tieto.
Pozor, ak je rozdiel medzi vypočítanými paušálnymi výdavkami a skutočnými iba minimálny (napríklad do 100 eur), stojí za zváženie, či sú skutočné výdavky naozaj výhodnejšie. S ich uplatnením je totiž spojená vyššia administratívna a účtovná náročnosť a tým pádom často aj náklady - časové aj finančné.
Ak vám pri prepočte vyšlo, že paušálne výdavky sú pre vás výhodnejšie, máme skvelú správu. Daňové priznanie živnostníka si vyplníte aj v aplikácii Easyforms Mojedane.
NÁŠ TIP: o tom, kedy sa živnostníkovi oplatia paušálne výdavky, sme písali naposledy. Patríte aj vy do tejto skupiny? Prečítajte si v našom blogu.
Je to rýchle, jednoduché a celým procesom vás prevedú vysvetlivky a sprievodca.
Aplikácia vám reálne vypočíta vašu daňovú povinnosť a svoje online daňové priznanie si môžete vyexportovať vo formáte vhodnom pre povinne elektronickú komunikáciu s daňovým úradom.
Prečítajte si tiež
Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Aktualizované: 7. januára 2021 Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...
10. február 2016
danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...
11. február 2016
Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste zdedi...
14. február 2016
Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.
Vyplniť daňové priznanie onlineAk nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu
Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov