Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Výplata, ktorú dostávate od svojho zamestnávateľa na základe platnej pracovnej zmluvy podlieha...
Blog napísal
Dátum publikovania
9. november 2023
Kategórie článku
Výplata, ktorú dostávate od svojho zamestnávateľa na základe platnej pracovnej zmluvy podlieha zdaneniu. Čo o ňom potrebujete vedieť?
V prvom rade si zadefinujme, kto je vlastne zamestnancom.
Podľa slovenskej legislatívy spĺňa definíciu zamestnanca každá fyzická osoba, ktorá poberá príjmy zo závislej činnosti.
Závislá činnosť, resp. závislá práca je definovaná takto:
Zjednodušene - ak máte podpísanú pracovnú zmluvu so zamestnávateľom, ktorý za vás hradí zdravotné a sociálne odvody, ste zamestnancom.
Za svoju prácu poberáte príjem - mzdu, v hovorovej reči výplatu. Tieto prostriedky podliehajú dani z príjmu. Tá má pre slovenských zamestnancov dvojakú sadzbu (údaje platné pre rok 2023):
Zamestnávateľ za vás odvádza preddavky na daň z príjmu. Čistá mzda, ktorú dostávate, je už “očistená” od odvodov aj dane.
Ak ho o to požiadate (do 15. februára kalendárneho roka), tak váš zamestnávateľ je povinný vykonať Ročné zúčtovanie preddavkov na daň - v praxi to znamená, že nemusíte podávať slovenské daňové priznanie.
Poznámka: ročné zúčtovanie dane a daňové priznanie nie sú jedno a to isté, aj keď cieľ majú spoločný = vyrovnať daň za predošlý daňový rok. Zároveň platí, že v oboch si môžete uplatniť nezdaniteľné časti základu dane a daňové bonusy. Daňové priznanie si môžete podať aj vtedy, ak vám zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie - napr. ak neboli uplatnené nezdaniteľné časti v plnej výške.
Môžete sa tiež rozhodnúť podať si daňové priznanie (daňové priznanie k dani z príjmu fyzickej osoby typ A - skrátene DPFOA) na vlastnú päsť. Prípadne tak môžete urobiť aj vtedy, ak vám vôbec nevznikla povinnosť podávať daňové priznanie. V istých prípadoch sa vám to dokonca oplatí.
Poznámka: povinnosť podať si daňové priznanie zamestnanca/nechať si vystaviť Ročné zúčtovanie preddavkov na daň máte vtedy, ak vaše celosvetové zdaniteľné príjmy prekročili za rok 2023 sumu 2 461,41 (táto suma sa každý rok zvyšuje).
V takom prípade však nemôžete svojho zamestnávateľa žiadať o vykonanie ročného zúčtovania.
Komu sa to môže oplatiť aj v prípade, ak nevznikla povinnosť podať si DPFOA:
Môžete vyplniť klasické “zelené tlačivo” a poslať ho na miestne príslušný daňový úrad.
Oveľa rýchlejším a praktickejším spôsobom je však vyplniť si online daňové priznanie - použitím aplikácie www.mojedane.sk.
Jej použitie má viacero výhod:
Výhodou je, že nemusíte poznať žiadne zákony a účtovnícke postupy, všetky výpočty urobí aplikácia na základe vami zadaných údajov.
Online daňové priznanie nikdy nebolo jednoduchšie - vyskúšajte aplikáciu Easyforms Mojedane ešte dnes.
Vylúčenie zodpovednosti:
Obsah článku je aktuálny k dňu jeho uverejnenia, ak nie je uvedené inak. Prosím berte na vedomie, že aktuálne články, blogy alebo videá na stránke mojedane.sk zahŕňajú všeobecné informácie o danej problematike a teda nepredstavujú odborné či daňové poradenstvo poskytnuté v konkrétnej situácii.
Prečítajte si tiež
Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Aktualizované: 7. januára 2021 Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...
10. február 2016
danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...
11. február 2016
Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste zdedi...
14. február 2016
Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.
Vyplniť daňové priznanie onlineAk nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu
Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov