Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Vysiela vás zamestnávateľ do zahraničia, prípadne ste si tam sami našli prácu? Pred vycestova...
Blog napísal
Dátum publikovania
2. február 2020
Kategórie článku
Vysiela vás zamestnávateľ do zahraničia, prípadne ste si tam sami našli prácu? Pred vycestovaním za hranice vám odporúčame vybaviť si niektoré záležitosti, navštíviť niektoré úrady. Ušetríte si tak mnoho starostí. Nižšie v texte sa dozviete naše konkrétne odporúčania.
V tomto texte sa venujeme zamestnancom, teda pracovníkom s príjmom zo závislej činnosti, v krajinách Európskej únie (EÚ).
Na úvod základné, no o to dôležitejšie odporúčanie. Pred odchodom do zahraničia si určite skontrolujte potrebné doklady:
Sociálna poisťovňa
Pred odchodom nemáte voči Sociálnej poisťovni ohlasovacie povinnosti.
Zdravotná poisťovna
Platí, že zdravotné poistenie môžete mať iba v jednej krajine EÚ, zvyčajne v tej, v ktorej pracujete a žijete. To znamená, že ak plánujete vycestovať za prácou do zahraničia, máte povinnosť najneskôr do ôsmich dní oznámiť vašej zdravotnej poisťovni zánik verejného zdravotného poistenia a doložiť jej doklad potvrdzujúci dátum vzniku zamestnania a dátum vzniku verejného zdravotného poistenia v inom štáte EÚ.
Ak ale súčasne chcete využívať plnú zdravotnú starostlivosť aj na Slovensku, musíte si zo zdravotnej poisťovne v danom členskom štáte vyžiadať formulár PD S1 (resp. E106) a ten si zaregistrovať vo vašej slovenskej zdravotnej poisťovni. S tým súvisí aj naše odporúčanie nezabudnúť na európsky zdravotný preukaz.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR)
Ste povinný informovať svoj miestne príslušný ÚPSVaR v týchto prípadoch:
Daňový úrad
Pred odchodom nemáte voči daňovému úradu ohlasovacie povinnosti.
Na konci kalendárneho roka by ste však nemali zabudnúť na to, že pokiaľ ste na Slovensku daňovým rezidentom (máte tu trvalý pobyt, resp. sa tu zdržujete viac ako 183 dní kalendárneho roka), máte povinnosť podať si slovenské daňové priznanie z vašich celosvetových príjmov, to znamená aj z príjmov v zahraničí aj na Slovensku.
Ohlasovacie povinnosti voči poisťovniam má váš slovenský zamestnávateľ. Konkrétne ide o získanie dokumentu A1 zo Sociálnej poisťovne a informovanie vašej zdravotnej poisťovne.
Odporúčame sledovať, či vám boli uplatnené všetky práva, ktoré v súvislosti s vyslaním do zahraničia máte.
Dávame tiež na pozornosť, že od 30. júla 2020 nadobudla účinnosť novela Zákonníka práce, ktorá sa venuje vysielaniu zamestnancov. Viac si prečítate v našom predošlom blogu.
V praxi to znamená, že pri vyslaní zamestnanca (vás) do zahraničia sa budú uplatňovať tie pracovné podmienky, ktoré sú preňho výhodnejšie – výška minimálnej mzdy, mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas, cez sviatky a víkendy, za nočnú prácu, náhrady za dovolenku a ďalšie.
Nezabudnite, že pri práci v cudzine máte s najväčšou pravdepodobnosťou nárok na vrátenie dane zo zahraničia, s tým vám veľmi radi pomôžeme v našej materskej spoločnosti TJ-Legal.
Prečítajte si tiež
Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Aktualizované: 7. januára 2021 Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...
10. február 2016
danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...
11. február 2016
Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste zdedi...
14. február 2016
Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.
Vyplniť daňové priznanie onlineAk nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu
Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov