Státisíce Slovákov - fyzických osôb - čelia v marci, resp. v júni alebo septembri, tej istej povinnosti. Podať si daňové priznanie typu A alebo typu B. Týka sa to nielen všetkých živnostníkov a SZČO, ale ak to za nich neurobí zamestnávateľ prostredníctvom ročného zúčtovania, tak aj zamestnancov.

 

Predovšetkým vtedy, ak ich táto povinnosť čaká prvýkrát, si často môžu položiť jednoduchú otázku - ako vyplniť daňové priznanie čo najefektívnejšie? V tomto texte vám na ňu prinášame odpoveď.

Rozdiely medzi daňovými priznaniami

Ešte skôr, než sa človek vôbec pustí do vypĺňania daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby, potrebuje vedieť, aké sú rozdiely medzi dvoma jeho typmi - typom A a typom B.

 

Je to pomerne jednoduché: daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu A si podávajú výhradné tí daňovníci, ktorí v uplynulom kalendárnom roku mali príjmy iba zo závislej činnosti, teda zo zamestnania.

 

Pozor, ak za týchto zamestnancov vykonal zamestnávateľ tzv. ročné zúčtovanie dane, už si nemusia podávať daňové priznanie (ale môžu, napríklad ak je potrebné opraviť chyby v ročnom zúčtovaní a dodatočne si uplatniť daňový bonus, prípadne ho potrebujú kvôli formuláru E9 a podobne).

 

Všetci ostatní so zdaniteľnými príjmami, ktorým vznikla povinnosť podať si daňové priznanie, si podávajú typ B. Patria tu živnostníci a iné SZČO s príjmami z podnikateľskej činnosti, ľudia s príjmom z prenájmu či predaja nehnuteľnosti, kryptomien, cenných papierov a podobne.

 

Bližšie informácie aj s príkladmi nájdete v našom blogu: Rozdiely medzi slovenským daňovým priznaním typu A a typu B.

 

Prečo je dôležité poznať rozdiely medzi daňovými priznaniami?

 

Pretože sa líšia rozsahom, obsahom, údajmi aj výpočtami, ktoré pri nich používate. Inej výzve čelí zamestnanec, ktorý si podáva daňové priznanie typu A, a inej zasa živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky.

Ako vyplniť daňové priznanie?

Existujú v podstate dva hlavné prístupy, ako si človek môže poradiť s daňovým priznaním (ak nerátame ročné zúčtovanie od zamestnávateľa). Alebo to urobí sám, alebo niekoho požiada o pomoc, čiže si vyplnenie, spracovanie a podanie zakúpi - spravidla u účtovníka.

 

Tí, ktorí sa rozhodnú pre svojpomocné spracovanie, majú tiež viacero možností, z nich najčastejšie sú ručné/online vyplnenie riadného tlačiva, alebo využitie aplikácie na online daňové priznanie.

 

Na nasledujúcich riadkoch sa teda povenujeme trom možnostiam:

  1. Online daňové priznanie v aplikácii;
  2. Vyplnenie riadneho tlačiva;
  3. Daňové priznanie s účtovníkom.

 

Online daňové priznanie v aplikácii

 

Z hľadiska rýchlosti a jednoduchosti je najefektívnejším spôsobom jednoznačne využitie online aplikácie na vyplnenie daňového priznania - napríklad Easyforms Mojedane.

 

Prečo?

 

Dôvodov je hneď viacero:

  • celý proces vypĺňania zvládnete aj cez mobil či počítač, nemusíte teda nikam chodiť,
  • aplikácia vás usmerní k potrebným údajom (napr. výške príjmov), pomôže vysvetlivkami,
  • nepotrebujete ovládať teóriu, účtovný žargón, zákony, zvládne to aj úplný laik.

 

Vypĺňanie daňového priznania typu A či typu B v aplikácii si predstavte ako spoluprácu s účtovníkom, ktorý komunikuje zrozumiteľne, pýta sa vás iba na to najpodstatnejšie, garantuje vám správnosť výpočtov a vyplnenia na základe zadaných údajov a, čo je dôležité, je o poznanie lacnejší.

 

Ide o skvelé riešenie pre tých, ktorí si chcú splniť povinnosť a nestratiť pri tom more času.

 

Online daňové priznanie v aplikácii Easyforms Mojedane je vhodné aj pre tých, ktorí sa do tejto činnosti idú pustiť prvýkrát a obávajú sa zložitosti.

 

S appkou to aj úplný začiatočník zvládne za 15 minút.

NÁŠ TIP: čaká vás podanie daňového priznania typu A úplne po prvýkrát? Rozumieme, že môže ísť o stresujúcu záležitosť. Pomoc je však na dosah. Prečítajte si náš text: Podávam daňové priznanie typu A prvýkrát! Čo musím vedieť?

 

Vyplnenie riadneho tlačiva

 

Alternatívou je spôsob, ktorý je v dnešnej dobe tak trochu už prežitkom. V minulosti však neexistovala iná cesta, ako si daňové priznanie vyplniť ručne do starého známeho zeleného tlačiva - ak teda človek nechcel platiť účtovníkovi.

 

Zo všetkých uvedených spôsobov ide o najnáročnejší a najpomalší. Jeho nespornou výhodou je však skutočnosť, že je zadarmo (ak odhliadneme od toho, že doň investujete možno aj hodiny času).

 

Áno, dnes si už môžete vybrať, či tlačivo vyplníte ručne po tom, čo si ho vytlačíte, alebo tak urobíte na počítači. V oboch prípadoch sa však nevyhnete prelúskaniu 6+ strán, z ktorých potenciálne na každej potrebujete niečo zaznačiť či uviesť.

 

Nevýhodou tlačív je tiež strohý jazyk, ktorý je v nich použitý.

 

Sú tvorené odborníkmi na Ministerstve financií Slovenskej republiky a Finančnej správe, čo znamená, že obsahujú zložitú daňovú a účtovnú terminológiu, ktorá je bežnému človeku často neprístupná. Stretnete sa v ňom napríklad so spojeniami ako základ dane, úhrn vyňatých príjmov, nezdaniteľná časť a s mnohými odkazmi na paragrafy a zákony.

 

Orientujete sa v nich spoľahlivo? Pre laika ide nepochybne o náročné sústo.

 

Môžete sa o tom presvedčiť na vzoroch tlačív, uvedených na stránke Finančnej správy, alebo na našom webe.

 

Naše odporúčanie znie: do ručného vypĺňania daňového priznania sa pustite iba v tom prípade, že naozaj viete, čo robíte. Sankcie za nesprávne podané daňové priznanie neospravedlňujú nevedomosť.

 

Daňové priznanie s účtovníkom

 

Jednoznačne najjednoduchším spôsobom je osloviť účtovníka, ktorý na základe vami dodaných podkladov celé priznanie vyplní, spracuje a prípadne aj podá.

 

Tu je potrebné podotknúť, že spravidla aj finančne najnákladnejším.

 

Čím zložitejšie je daňové priznanie (napr. daňové priznanie živnostníka s preukázateľnými výdavkami a jednoduchým účtovníctvom), tým je spravidla služba drahšia. Samozrejme, účtovníci na voľnej nohe si spravidla účtujú menej, než účtovné firmy. Aj tak však ide o drahšiu alternatívu, ako o vyplnenie priznania v online aplikácii.

 

Zatiaľ čo fundovaný účtovník prakticky eliminuje akúkoľvek chybovosť pri vypĺňaní, rizikom je, ak je po jeho službách vysoký dopyt. V praxi to znamená, že na spracovanie svojho daňového priznania si budete musieť počkať. Dlhý poradovník je problémom najmä tesne pred termínmi na podanie.

 

Toto riešenie je vhodné predovšetkým pre tých, ktorí nechcú vypĺňaním tráviť akýkoľvek čas a nerobí im problém si za službu zaplatiť.

 

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob vyplnenia daňového priznania, pevne veríme, že proces absolvujete úspešne.

 

P.S.: vedeli ste, že v našej online appke vám garantujeme najnižšiu cenu?

Prečítajte si tiež

Daňové priznanie - lehota podania
Daňové priznanie
Daňové priznanie - lehota podania

 Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...

Marian Varga

17. január 2016

Zahraničné príjmy a dvojité zdanenie
Daňové priznanie
Zahraničné príjmy a dvojité zdanenie

Aktualizované: 7. januára 2021  Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...

Marian Varga

10. február 2016

Daňové priznanie typ A a B
Daňové priznanie
Daňové priznanie typ A a B

danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...

Marian Varga

11. február 2016

Ako neplatiť daň z predaja nehnuteľnosti? Ukážeme vám, ako na to
Daňové priznanie
Ako neplatiť daň z predaja nehnuteľnosti? Ukážeme vám, ako na to

 Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste zdedi...

Milan Polician

14. február 2016

Šimon Briatka

V oblasti PR a komunikácie som začal pôsobiť ešte v roku 2014, počas vysokoškolského štúdia. Dnes pracujem na marketingovom oddelení  materskej spoločnosti tejto aplikácie - TJ-Legal, s.r.o.

Online daňové priznanie 2024 (za rok 2023)

Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.

Vyplniť daňové priznanie online

Ak nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu

Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov