Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Pozor na chyby v daňovom priznaní (zdroj: pixabay.com) [blog_banner icon_type="sheets" ...
Blog napísal
Dátum publikovania
7. január 2020
Kategórie článku
Pozor na chyby v daňovom priznaní (zdroj: pixabay.com)
Jednoznačne najčastejšou chybou, ktorá sprevádza podaj daňového priznania, je chýbajúci podpis daňovníka alebo zástupcu.
Daňový úrad takéto priznanie považuje za neúplné a daňovník sa musí dostaviť na pobočku. Pozor na to dávajte hlavne vtedy, keď sa v čase podania nachádzate v zahraničí, takáto chyba vás môže vyjsť draho.
Daňový bonus na dieťa (deti) si môže uplatniť len jeden z rodičov. Pozor teda na to, aby ste si v daňovom priznaní dieťa "nerozdelili". Čo to znamená? Že by si jeden z rodičov uplatnil dieťa počas roka u svojho zamestnávateľa a druhý z rodičov by si neuplatnené mesiace uplatnil vo svojom daňovom priznaní.
Príjmy zo závislej činnosti (slovenské aj zahraničné) je potrebné doložiť potvrdením od zamestnávateľa (Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch alebo iné porovnateľné potvrdenie zo zahraničia). Údaje v daňovom priznaní musia presne kopírovať tie z potvrdení. Daňovník by mal prílohami zdokladovať všetky mesiace v roku (potvrdenie z úradu práce, podnikanie, a iné).
V daňovom priznaní si musíte vyrátať správnu výšku nezdaniteľnej časti základu dane. Táto sa znižuje s pribúdajúcou výškou základu dane.
Niektorí daňovníci nemajú nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Ide o tieto skupiny:
Daňovník musí pri príjmoch zo zahraničia zvoliť správnu metódu ich zdanenia podľa príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Na výber máte dve možnosti:
V tomto prípade môžete mať nárok na vrátenie daní zo zahraničia. Kontaktujte našu materskú spoločnosť TJ-Legal, s.r.o..
Ak ste sa rozhodli poukázať 2% daní vybranej organizácii, tak daňovému úradu musíte oznámiť príjemcu. To, či vami vybraná organizácia môže 2% daní prijať, si však overte v registri prijímateľov.
Na to, aby boli vaše 2% daní vybranej organizácii aj poukázané musíte vašu daňovú povinnosť včas uhradiť.
V prípade, že o poukázanie nemáte záujem musíte v časti nazvanej VIII. Oddiel – Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby podľa §50 zákona zaškrtnúť políčko nazvané „neuplatňujem postup podľa §50 zákona“.
V prípade, že vám vznikne nárok na vrátenie daní, alebo daňového bonusu na deti vám tieto nebudú automaticky vyplatené.
O preplatok je potrebné požiadať v časti, ktorá je nazvaná XI. Oddiel – Žiadosť o vyplatenie daňového bonusu, o vrátenie daňového preplatku alebo vyplatenie zamestnaneckej prémie.
V tomto oddieli musíte daňovému úradu oznámiť, akým spôsobom si želáte prijať preplatok daní. Na výber máte dve možnosti. A to poštovou poukážkou na vašu adresu, resp. prevodom na bankový účet.
Aplikácia mojedane.sk sa vás pri vzniku nároku na vrátenie daní alebo daňového bonusu spýta na spôsob vyplatenia.
K daňovému priznaniu patria aj prílohy, ktoré potvrdzujú uvedené skutočnosti. Najčastejšie chýbajúcimi prílohami sú potvrdenia o príjme, rodné listy detí, sobášne listy, potvrdenia o návšteve denného štúdia detí. Počet príloh, ktoré sa prikladajú k daňovému priznaniu musíte uviesť v časti, kde podpisujete daňové priznanie, v riadku č. 79.
Zdroj: Finančná správa
Prečítajte si tiež
Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Aktualizované: 7. januára 2021 Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...
10. február 2016
danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...
11. február 2016
Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste zdedi...
14. február 2016
Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.
Vyplniť daňové priznanie onlineAk nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu
Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov